3 augustus 2026

De Wet meer zekerheid flexwerkers is aangenomen. Maar volgens mij begint het echte werk nu pas.

Begin juli stemde de Eerste Kamer in met de wet. Daarmee is de wet definitief. De meeste wijzigingen gaan op 1 januari 2028 in. Toen ik dat las, dacht ik eigenlijk niet direct aan de wet zelf. Ik dacht vooral aan alle organisaties die straks met de uitvoering aan de slag moeten. Want als er één ding is dat ik de afgelopen jaren heb geleerd, dan is het dat een wetswijziging niet begint op de dag dat deze ingaat. Die begint veel eerder. Op het moment dat je met elkaar het gesprek aangaat. En juist daar ligt volgens mij de uitdaging. 

Miranda Jager Oprichter | Proces Bouwers Payroll 

Payrollprofessional Miranda Jager

Meer zekerheid, maar ook meer vragen 

De nieuwe wet moet flexwerkers meer zekerheid geven. Dat is een mooi uitgangspunt. Tegelijkertijd betekent het dat organisaties opnieuw moeten kijken naar de manier waarop zij met flexibele arbeid omgaan. Denk aan de veranderingen rond oproepcontracten, de ketenregeling en de positie van uitzendkrachten. 

Dat klinkt misschien als iets voor HR. Maar mijn ervaring is dat de vragen uiteindelijk toch vaak bij payroll terechtkomen. 

  • Kunnen we deze contractvorm straks nog gebruiken? 
  • Moeten onze processen aangepast worden? 
  • Kan onze software dit straks wel aan? 

Dat zijn heel logische vragen. En eerlijk gezegd verwacht ik dat veel organisaties die vragen pas gaan stellen als 2028 dichterbij komt. Dat is begrijpelijk. De dagelijkse praktijk vraagt nu eenmaal ook aandacht. 

Toch denk ik dat het juist slim is om nu alvast een eerste inventarisatie te maken. Niet omdat alles morgen anders moet, maar omdat een goede voorbereiding straks veel rust geeft. 

De echte uitdaging zit in de keuzes 

Bij Proces Bouwers Payroll begeleiden we organisaties regelmatig bij veranderingen in wet- en regelgeving. Wat mij daarbij opvalt, is dat de techniek meestal niet het grootste vraagstuk is. 

De echte uitdaging zit bijna altijd in de keuzes die je als organisatie moet maken. 

  • Welke contractvormen passen nog? 
  • Hoe richt je processen slim in? 
  • En hoe zorg je ervoor dat HR, management en payroll dezelfde kant op bewegen? 

Dat zijn de gesprekken die wat mij betreft nu al gevoerd mogen worden. 

Het draait om mensen 

Ik ben eigenlijk vooral benieuwd hoe deze wet zich de komende periode in de praktijk gaat ontwikkelen. Niet alleen of de regels goed zijn, maar vooral of ze ook doen waarvoor ze bedoeld zijn. 

Want uiteindelijk draait ons vak niet alleen om wetgeving. Het draait om mensen. En om organisaties helpen om veranderingen op een goede manier door te voeren. 

Volgens mij begint het echte werk daarom niet op 1 januari 2028. Dat begint vandaag al. 

Meer weten? 

De officiële informatie over de Wet meer zekerheid flexwerkers vind je op de websites van de Rijksoverheid en de Eerste Kamer. Daar lees je meer over de inhoud van de wet en de planning van de verschillende onderdelen.